Συμμετοχή στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα BLISS

Οι μαθητές της γ τάξης του Γυμνασίου Νέας Καλλίστης συμμετείχαν στο ευρωπαϊκό έργο BLISS project (Ενίσχυση του Αλφαβητισμού για την Υγεία για Μαθητές  Σχολείων, πληροφορίες https://www.blissproject.eu/) δημιουργώντας την δική τους καμπάνια για να προωθήσουν τόσο το πρόγραμμα αλλά και να ενημερώσουν τους εφήβους για τους τρόπους αποφυγής των ψευδών  πληροφορίων του διαδίκτυο.

Οι μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου δημιούργησαν μια αφίσα και ένα videoτα οποία συνδέονται με την τεχνολογία QR. Μέσα από αυτά επιδιώκουν να παρουσιάσουν την σημασία της σωστής αναζήτηση πληροφοριών υγείας μέσα στο διαδίκτυο και την αποφυγή της παραπληροφόρησης τους.

Λίγα λόγια για το Bliss project

Το BLISS στοχεύει στην προώθηση του ψηφιακού γραμματισμού υγείας στο σχολείο μέσα απόεκπαιδευτικές, παιδαγωγικές και κοινωνικές παρεμβάσεις. Η ενίσχυση της ψηφιακής παιδείας στον τομέα της υγείας συμβάλλειtόσο στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων για την σωστή διαχείριση των πληροφοριών που αφορούν  την υγεία, όσο και στην ίδια την υγεία, ευημερία καθώς και στην προσωπική τους ανάπτυξη και την ενεργό συμμετοχή του ως ευρωπαίος πολίτης.

Το έργο στοχεύει να εκπαιδεύσει περίπου 300 εκπαιδευτικούς σε 6 ευρωπαϊκές χώρες (Ελλάδα, Κύπρος, Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία, Ρουμανία)σε θέματα ψηφιακής υγείας, μέσω ενός καινοτόμου διαδικτυακού σεμιναρίου κατάρτισης (MOOC) που θα περιλαμβάνει ΠΡΏΤΑ εκπαιδευτικούς και ΕΠΕΙΤΑ μαθητές μέσω διαδραστικών δραστηριοτήτων και εργαστηρίων σε καθεμία από τις χώρες που συμμετέχουν.

Το έργο θα βοηθήσει τους αυριανούς πολίτες να διαχειριστούν καλύτερα την υγεία και την ασθένειά τους, να βελτιώσουν την πρόληψη, να επιτρέψουν την ακριβέστερη διάγνωση και θεραπεία και να διευκολύνουν την επικοινωνία με τους επαγγελματίες υγείας.

Σημείωση: Παρακαλώ σκανάρετε στο QR για να δείτε και το video που ετοίμασαν οι μαθητές και μαθήτριες μας.

afisa