Εξ Αποστάσεως ΣΥΓΧΡΟΝΗ Εκπαίδευση - Απρίλιος 2020

ΣΥΓΧΡΟΝΗ Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

Οδηγίες προς Μαθητές για Συμμετοχή στη Σύγχρονη Τηλεκπαίδευση

Το Υπουργείο Παιδείας, παράλληλα με την ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ εξ αποστάσεως εκπαίδευση, εισάγει έναν ακόμη τρόπο εξ αποστάσεως εκπαίδευσης: τη ΣΥΓΧΡΟΝΗ.

ΣΥΓΧΡΟΝΗ εξ αποστάσεως εκπαίδευση σημαίνει ότι οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές, χωρίς να βρίσκονται στον ίδιο χώρο μιας σχολικής αίθουσας, μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους στον ίδιο χρόνο, μέσα από μια εφαρμογή εξ αποστάσεως ηλεκτρονικής επικοινωνίας, σε μια ψηφιακή αίθουσα. Η επικοινωνία εκπαιδευτικών και μαθητών θα πραγματοποιείται στη ΣΥΓΧΡΟΝΗ διδασκαλία με τη βοήθεια της εφαρμογής CiscoWebexMeetings.

Για να μπορούν οι μαθητές να συμμετάσχουν στη ΣΥΓΧΡΟΝΗ τηλεκπαίδευση, θα πρέπει να διαθέτουν είτε ηλεκτρονικό υπολογιστή, είτε κινητό τηλέφωνο (smartphone), είτε τάμπλετ, ενώ είναι δυνατή η συμμετοχή τους ακόμη κι αν διαθέτουν απλώς σταθερό τηλέφωνο.

1. Για τη συμμετοχή στις τηλεδιασκέψεις, οι μαθητές ενημερώνονται με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφορικά με τις ημέρες και τις ώρες των μαθημάτων. Στο ίδιο ιμέιλ περιλαμβάνονται σύνδεσμοι που έχουν τη μορφή του ακόλουθου παραδείγματος:

minedu-gov-gr.webex.com/meet/dimitriou

Το τελευταίο τμήμα του συνδέσμου (δηλ., στο συγκεκριμένο παράδειγμα, το «dimitriou») είναι αυτό που αλλάζει, ανάλογα με τον καθηγητή με τον οποίο θα έχουν τηλεκπαίδευση οι μαθητές. Τον ίδιο καθηγητή οι μαθητές τον συναντούν κάθε φορά, πριν από κάθε μάθημα μαζί του, στον ίδιο σύνδεσμο.

Το μόνο που έχουν να κάνουν κάθε φορά οι μαθητές, είναι να ακολουθούν τον σύνδεσμο του καθηγητή με τον οποίο έχουν μάθημα. Έτσι εισέρχονται στον προθάλαμο τηλεδιασκέψεων και περιμένουν την αποδοχή τους από τον καθηγητή τους, ώστε να εισέλθουν στην αίθουσα τηλεδιασκέψεων.

Την πρώτη φορά που οι μαθητές θα παραλάβουν σύνδεσμο πρόσκλησης, χρειάζεται να ακολουθήσουν τις οδηγίες που περιλαμβάνονται στα ακόλουθα αρχεία.

Οδηγίες Σύνδεσης Μαθητών με Smartphone ή Tablet

Οδηγίες Σύνδεσης Μαθητών με PC διά browser

Οδηγίες Σύνδεσης Μαθητών με PC διά Εγκατάστασης

2. Στην περίπτωση που οι μαθητές δεν διαθέτουν σύνδεση στο διαδίκτυο αλλά έχουν στο σπίτι τους σταθερό τηλέφωνο, μπορούν να παρακολουθήσουν το εξ αποστάσεως σύγχρονο μάθημα μέσω σταθερού τηλεφώνου, με χρέωση αστικής κλήσης.

Για την παρακολούθηση μέσω σταθερού τηλεφώνου, πρέπει να ακολουθηθούν οι οδηγίες που περιέχονται στο ακόλουθο αρχείο.

Οδηγίες Σύνδεσης Μαθητών με Σταθερό Τηλέφωνο

Για να μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα απαιτούμενα στοιχεία σύνδεσης με σταθερό τηλέφωνο, οι μαθητές που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στην τηλεκπαίδευση μέσω σταθερού τηλεφώνου, καλούνται να το δηλώσουν στο ιμέιλ του σχολείου, ώστε να τους αποσταλούν οι απαιτούμενοι κωδικοί (πρόκειται για τους «Meeting numbers» ? εννιαψήφιους αριθμούς διαφορετικούς για την ηλεκτρονική "αίθουσα" του κάθε καθηγητή).

3. Πριν από τη συμμετοχή τους στις τηλεδιασκέψεις, οι μαθητές και οι κηδεμόνες τους οφείλουν να ενημερωθούν για το περιεχόμενο του εντύπου «Επεξεργασία Προσωπικών Δεδομένων από το Ελληνικό Δημόσιο».

Επεξεργασία Προσωπικών Δεδομένων από το Ελληνικό Δημόσιο

4. Το πρόγραμμα της σύγχρονης τηλεκπαίδευσης, με όποιες αλλαγές προκύπτουν κάθε εβδομάδα, θα ανακοινώνεται στους μαθητές με μήνυμα ηλεκτρονικού  ταχυδρομείου.

5. Η πρώτη «αναγνωριστική» τηλεσυνάντηση για όλους ορίζεται για τη Δευτέρα 6/4/2020, στις 10:00΄ π.μ. Ο σύνδεσμος επικοινωνίας θα γνωστοποιηθεί ιδιαιτέρως, μέσω μηνύματος.