Εργαστήριο Πληροφορικής

Στο κτίριο του Γυμνασίου μας λειτουργεί Εργαστήριο Πληροφορικής, το οποίο είναι από το σχολικό έτος 2022-2023 εκσυγχρονισμένο. Διαθέτει 12 νέα λάπτοπ και διαδραστικό πίνακα.

Ο ανανεωμένος και αναβαθμισμένος αυτός εξοπλισμός αποτελεί δωρεά των ακόλουθων φορέων, τους οποίους ευχαριστούμε θερμότατα:

1. Τα 2 λάπτοπ είναι δωρεά της εταιρείας Accenture Technology.

2. Τα 10 λάπτοπ και ο διαδραστικός πίνακας είναι δωρεά της ένωσης Μαζί για το Παιδί, με την ευγενική υποστήριξη της εταιρείας Trafigura Maritime Ventures Ltd και του ιδρύματος Trafigura Foundation, στο πλαίσιο του προγράμματος "Ίσες ευκαιρίες για τα παιδιά. Δράσεις για την Παιδεία σε ακριτικές περιοχές της Ελλάδας".

Για τις σημαντικότατες αυτές δωρεές ευχαριστούμε θερμότατα τους προαναφερθέντες φορείς που συνέβαλαν στον εκσυγχρονισμό του Εργαστηρίου μας.

Ας σημειωθεί ότι η αξία της αναβάθμισης του Εργαστηρίου μας τονίζεται ακόμη περισσότερο μέσα από τη σύγκριση με την πρότερή του κατάσταση. Μέχρι το σχολικό έτος 2021-2022 το Εργαστήριο Πληροφορικής ήταν εξοπλισμένο με 9 σταθερούς σταθμούς και 1 εξυπηρετητή. Οπωσδήποτε το υλικό είχε την αξία του την εποχή που για πρώτη φορά παρασχέθηκε, όμως οι εξελίξεις στην Πληροφορική καθιστούσαν αναγκαία την αντικατάσταση του παλαιωμένου πια υλικού.

Επισημαίνεται, τέλος, πως όλες οι αίθουσες του Γυμνασίου μας είναι καλωδιωμένες στο διαδίκτυο και υποστηρίζουν τα μαθήματα με τη δυνατότητα άμεσης πρόσβασης στις πληροφορίες και τις εκπαιδευτικές εφαρμογές του διαδικτύου.