Επίσκεψη στο Παπίκιο Όρος - Απρίλιος 2023

Την Κυριακή 2/4/2023 μαθητές, εκπαιδευτικοί και κηδεμόνες επισκεφτήκαμε στο Παπίκιο Όρος, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος "Το Αϊτόβουνο", τον αρχαιολογικό χώρο της Μονής Ληνού και την Ιερά Μονή του Οσίου Μάξιμου Καυσοκαλύβη.

Το ιερό βουνό ανέδειξε το μεγαλείο του και χάρισε εντυπωσιακές παραστάσεις σε όλους μας, συμβάλλοντας στη γνωριμία μας με μια σημαντικότατη πολιτισμική πτυχή του τόπου μας, η οποία παραμένει ακόμη άγνωστη στους περισσότερους!

Ευχαριστούμε την αρχαιολόγο κ. Νάγια Δαλακούρα για την εκπαιδευτική δράση με τους μαθητές μας, τα παιδιά για την ενθουσιώδη ανταπόκρισή τους, καθώς και τους κηδεμόνες των μαθητών μας, που μεγάλωσαν με την παρουσία τους την έννοια της ομάδας και της εκπαιδευτικής οικογένειας!